- Loyal
- BAM 3216
BAM 3216 Bearing | Loyal
| BAM 3216 interchange IKO BAM 3216 | |
| BAM 3216 cross reference IKO BAM 3216 | |
| BAM 3216 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 3216 |
| D | 60,325 mm |
| C | 25,4 mm |
| Fw | 50,8 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,119 Kg |
| Size (mm) | 50.8x60.325x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Bearing number | BAM 3216 |
| Bore Diameter (mm) | 50,8 |
| Outer Diameter (mm) | 60,325 |
| Basic dynamic load rating (C) | 37,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 76,5 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



BAM 3216 PDF download