- Loyal
- BAM 3012
BAM 3012 Bearing | Loyal
| BAM 3012 interchange IKO BAM 3012 | |
| BAM 3012 cross reference IKO BAM 3012 | |
| BAM 3012 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 3012 |
| D | 57,15 mm |
| C | 19,05 mm |
| Fw | 47,625 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,0865 Kg |
| Size (mm) | 47.625x57.15x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Bearing number | BAM 3012 |
| Bore Diameter (mm) | 47,625 |
| Outer Diameter (mm) | 57,15 |
| Basic dynamic load rating (C) | 25,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 46,7 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



BAM 3012 PDF download