- Loyal
- BAM 2816
BAM 2816 Bearing | Loyal
| BAM 2816 interchange IKO BAM 2816 | |
| BAM 2816 cross reference IKO BAM 2816 | |
| BAM 2816 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 2816 |
| D | 53,975 mm |
| C | 25,4 mm |
| Fw | 44,45 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,103 Kg |
| Size (mm) | 44.45x53.975x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Bearing number | BAM 2816 |
| Bore Diameter (mm) | 44,45 |
| Outer Diameter (mm) | 53,975 |
| Basic dynamic load rating (C) | 34,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 67,4 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



BAM 2816 PDF download