- Loyal
- BAM 2620
BAM 2620 Bearing | Loyal
| BAM 2620 interchange IKO BAM 2620 | |
| BAM 2620 cross reference IKO BAM 2620 | |
| BAM 2620 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 2620 |
| D | 50,8 mm |
| C | 31,75 mm |
| Fw | 41,275 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,115 Kg |
| Size (mm) | 41.275x50.8x31.75 |
| Width (mm) | 31,75 |
| Bearing number | BAM 2620 |
| Bore Diameter (mm) | 41,275 |
| Outer Diameter (mm) | 50,8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 41,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 82,1 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



BAM 2620 PDF download