- Loyal
- BAM 2610
BAM 2610 Bearing | Loyal
| BAM 2610 interchange IKO BAM 2610 | |
| BAM 2610 cross reference IKO BAM 2610 | |
| BAM 2610 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 2610 |
| D | 50,8 mm |
| C | 15,88 mm |
| Fw | 41,275 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,0625 Kg |
| Size (mm) | 41.275x50.8x15.88 |
| Width (mm) | 15,88 |
| Bearing number | BAM 2610 |
| Bore Diameter (mm) | 41,275 |
| Outer Diameter (mm) | 50,8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 18,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 30 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



BAM 2610 PDF download