- Loyal
- W 609 R-2Z
W 609 R-2Z Bearing | Loyal
| W 609 R-2Z interchange SKF W 609 R-2Z | |
| W 609 R-2Z cross reference SKF W 609 R-2Z | |
| W 609 R-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | W 609 R-2Z |
| D | 24 mm |
| d | 9 mm |
| B | 7 mm |
| C | 1,5 mm |
| D3 | 27 mm |
| Weight | 0,0158 Kg |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Mass bearing | 0.016 kg |
| D3 | 27 mm |
| Limiting speed | 36000 r/min |
| Bearing number | W 609 R-2Z |
| Reference speed | 70 000 r/min |
| ra max. | 0.3 mm |
| da min. | 11 mm |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| r1,2 min. | 0.3 mm |
| d2 ≈ | 12.1 mm |
| D2 ≈ | 20.48 mm |
| Fatigue load limit (Pu) | 0,036 |
| Basic dynamic load rating C | 2.03 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,815 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,03 kN |
| Fatigue load limit Pu | 0.036 kN |
| Calculation factor kr | 0.03 |
| Calculation factor f0 | 7.5 |
| Basic static load rating C0 | 0.815 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



W 609 R-2Z PDF download