- Loyal
- 22224K
22224K Bearing | Loyal
| 22224K interchange FBJ 22224K | |
| 22224K cross reference FBJ 22224K | |
| 22224K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 22224K |
| D | 215 mm |
| d | 120 mm |
| B | 58 mm |
| C | 58 mm |
| Weight | 9,07 Kg |
| Size (mm) | 120x215x58 |
| Width (mm) | 58 |
| Bearing number | 22224K |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 376,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 565 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



22224K PDF download