- Loyal
- BAM 248
BAM 248 Bearing | Loyal
| BAM 248 interchange IKO BAM 248 | |
| BAM 248 cross reference IKO BAM 248 | |
| BAM 248 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 248 |
| D | 47,625 mm |
| C | 12,7 mm |
| Fw | 38,1 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,0475 Kg |
| Size (mm) | 38.1x47.625x12.7 |
| Width (mm) | 12,7 |
| Bearing number | BAM 248 |
| Bore Diameter (mm) | 38,1 |
| Outer Diameter (mm) | 47,625 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 17,9 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



BAM 248 PDF download