- Loyal
- BAM 2416
BAM 2416 Bearing | Loyal
| BAM 2416 interchange IKO BAM 2416 | |
| BAM 2416 cross reference IKO BAM 2416 | |
| BAM 2416 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 2416 |
| D | 47,625 mm |
| C | 25,4 mm |
| Fw | 38,1 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,088 Kg |
| Size (mm) | 38.1x47.625x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Bearing number | BAM 2416 |
| Bore Diameter (mm) | 38,1 |
| Outer Diameter (mm) | 47,625 |
| Basic dynamic load rating (C) | 31,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 55,4 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



BAM 2416 PDF download