- Loyal
- BAM 2414
BAM 2414 Bearing | Loyal
| BAM 2414 interchange IKO BAM 2414 | |
| BAM 2414 cross reference IKO BAM 2414 | |
| BAM 2414 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 2414 |
| D | 47,625 mm |
| C | 22,22 mm |
| Fw | 38,1 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,078 Kg |
| Size (mm) | 38.1x47.625x22.22 |
| Width (mm) | 22,22 |
| Bearing number | BAM 2414 |
| Bore Diameter (mm) | 38,1 |
| Outer Diameter (mm) | 47,625 |
| Basic dynamic load rating (C) | 26,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 45,6 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



BAM 2414 PDF download