- Loyal
- BAM 2410
BAM 2410 Bearing | Loyal
| BAM 2410 interchange IKO BAM 2410 | |
| BAM 2410 cross reference IKO BAM 2410 | |
| BAM 2410 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 2410 |
| D | 47,625 mm |
| C | 15,88 mm |
| Fw | 38,1 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,0575 Kg |
| Size (mm) | 38.1x47.625x15.88 |
| Width (mm) | 15,88 |
| Bearing number | BAM 2410 |
| Bore Diameter (mm) | 38,1 |
| Outer Diameter (mm) | 47,625 |
| Basic dynamic load rating (C) | 17,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 27,1 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



BAM 2410 PDF download