- Loyal
- BAM 228
BAM 228 Bearing | Loyal
| BAM 228 interchange IKO BAM 228 | |
| BAM 228 cross reference IKO BAM 228 | |
| BAM 228 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 228 |
| D | 41,275 mm |
| C | 12,7 mm |
| Fw | 34,925 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,029 Kg |
| Size (mm) | 34.925x41.275x12.7 |
| Width (mm) | 12,7 |
| Bearing number | BAM 228 |
| Bore Diameter (mm) | 34,925 |
| Outer Diameter (mm) | 41,275 |
| Basic dynamic load rating (C) | 9,77 kN |
| Basic static load rating (C0) | 16,6 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



BAM 228 PDF download