- Loyal
- BAM 2112
BAM 2112 Bearing | Loyal
| BAM 2112 interchange IKO BAM 2112 | |
| BAM 2112 cross reference IKO BAM 2112 | |
| BAM 2112 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 2112 |
| D | 41,275 mm |
| C | 19,05 mm |
| Fw | 33,338 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,049 Kg |
| Size (mm) | 33.338x41.275x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Bearing number | BAM 2112 |
| Bore Diameter (mm) | 33,338 |
| Outer Diameter (mm) | 41,275 |
| Basic dynamic load rating (C) | 19,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 32,1 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



BAM 2112 PDF download