- Loyal
- BAM 208
BAM 208 Bearing | Loyal
| BAM 208 interchange IKO BAM 208 | |
| BAM 208 cross reference IKO BAM 208 | |
| BAM 208 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 208 |
| D | 38,1 mm |
| C | 12,7 mm |
| Fw | 31,75 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,026 Kg |
| Size (mm) | 31.75x38.1x12.7 |
| Width (mm) | 12,7 |
| Bearing number | BAM 208 |
| Bore Diameter (mm) | 31,75 |
| Outer Diameter (mm) | 38,1 |
| Basic dynamic load rating (C) | 9,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 14,7 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



BAM 208 PDF download