- Loyal
- BAM 1910
BAM 1910 Bearing | Loyal
| BAM 1910 interchange IKO BAM 1910 | |
| BAM 1910 cross reference IKO BAM 1910 | |
| BAM 1910 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1910 |
| D | 38,1 mm |
| C | 15,88 mm |
| Fw | 30,162 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,0375 Kg |
| Size (mm) | 30.162x38.1x15.88 |
| Width (mm) | 15,88 |
| Bearing number | BAM 1910 |
| Bore Diameter (mm) | 30,162 |
| Outer Diameter (mm) | 38,1 |
| Basic dynamic load rating (C) | 15 kN |
| Basic static load rating (C0) | 22,5 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



BAM 1910 PDF download