- Loyal
- BAM 1816
BAM 1816 Bearing | Loyal
| BAM 1816 interchange IKO BAM 1816 | |
| BAM 1816 cross reference IKO BAM 1816 | |
| BAM 1816 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1816 |
| D | 34,925 mm |
| C | 25,4 mm |
| Fw | 28,575 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,0425 Kg |
| Size (mm) | 28.575x34.925x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Bearing number | BAM 1816 |
| Bore Diameter (mm) | 28,575 |
| Outer Diameter (mm) | 34,925 |
| Basic dynamic load rating (C) | 20,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 40,3 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



BAM 1816 PDF download