- Loyal
- BAM 1812
BAM 1812 Bearing | Loyal
| BAM 1812 interchange IKO BAM 1812 | |
| BAM 1812 cross reference IKO BAM 1812 | |
| BAM 1812 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1812 |
| D | 34,925 mm |
| C | 19,05 mm |
| Fw | 28,575 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,033 Kg |
| Size (mm) | 28.575x34.925x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Bearing number | BAM 1812 |
| Bore Diameter (mm) | 28,575 |
| Outer Diameter (mm) | 34,925 |
| Basic dynamic load rating (C) | 15 kN |
| Basic static load rating (C0) | 26,9 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



BAM 1812 PDF download