- Loyal
- BAM 1710
BAM 1710 Bearing | Loyal
| BAM 1710 interchange IKO BAM 1710 | |
| BAM 1710 cross reference IKO BAM 1710 | |
| BAM 1710 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1710 |
| D | 33,338 mm |
| C | 15,88 mm |
| Fw | 26,988 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,0265 Kg |
| Size (mm) | 26.988x33.338x15.88 |
| Width (mm) | 15,88 |
| Bearing number | BAM 1710 |
| Bore Diameter (mm) | 26,988 |
| Outer Diameter (mm) | 33,338 |
| Basic dynamic load rating (C) | 11,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19,2 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



BAM 1710 PDF download