- Loyal
- BAM 168
BAM 168 Bearing | Loyal
| BAM 168 interchange IKO BAM 168 | |
| BAM 168 cross reference IKO BAM 168 | |
| BAM 168 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 168 |
| D | 31,75 mm |
| C | 12,7 mm |
| Fw | 25,4 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,0205 Kg |
| Size (mm) | 25.4x31.75x12.7 |
| Width (mm) | 12,7 |
| Bearing number | BAM 168 |
| Bore Diameter (mm) | 25,4 |
| Outer Diameter (mm) | 31,75 |
| Basic dynamic load rating (C) | 8,24 kN |
| Basic static load rating (C0) | 12 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



BAM 168 PDF download