- Loyal
- BAM 1616
BAM 1616 Bearing | Loyal
| BAM 1616 interchange IKO BAM 1616 | |
| BAM 1616 cross reference IKO BAM 1616 | |
| BAM 1616 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1616 |
| D | 31,75 mm |
| C | 25,4 mm |
| Fw | 25,4 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,038 Kg |
| Size (mm) | 25.4x31.75x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Bearing number | BAM 1616 |
| Bore Diameter (mm) | 25,4 |
| Outer Diameter (mm) | 31,75 |
| Basic dynamic load rating (C) | 19,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 36,3 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



BAM 1616 PDF download