- Loyal
- BAM 1614
BAM 1614 Bearing | Loyal
| BAM 1614 interchange IKO BAM 1614 | |
| BAM 1614 cross reference IKO BAM 1614 | |
| BAM 1614 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1614 |
| D | 31,75 mm |
| C | 22,22 mm |
| Fw | 25,4 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,0335 Kg |
| Size (mm) | 25.4x31.75x22.22 |
| Width (mm) | 22,22 |
| Bearing number | BAM 1614 |
| Bore Diameter (mm) | 25,4 |
| Outer Diameter (mm) | 31,75 |
| Basic dynamic load rating (C) | 16,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 30,4 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



BAM 1614 PDF download