- Loyal
- BAM 1610
BAM 1610 Bearing | Loyal
| BAM 1610 interchange IKO BAM 1610 | |
| BAM 1610 cross reference IKO BAM 1610 | |
| BAM 1610 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1610 |
| D | 31,75 mm |
| C | 15,88 mm |
| Fw | 25,4 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,025 Kg |
| Size (mm) | 25.4x31.75x15.88 |
| Width (mm) | 15,88 |
| Bearing number | BAM 1610 |
| Bore Diameter (mm) | 25,4 |
| Outer Diameter (mm) | 31,75 |
| Basic dynamic load rating (C) | 11,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 18,1 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



BAM 1610 PDF download