- Loyal
- BAM 148
BAM 148 Bearing | Loyal
| BAM 148 interchange IKO BAM 148 | |
| BAM 148 cross reference IKO BAM 148 | |
| BAM 148 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 148 |
| D | 28,575 mm |
| C | 12,7 mm |
| Fw | 22,225 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,0178 Kg |
| Size (mm) | 22.225x28.575x12.7 |
| Width (mm) | 12,7 |
| Bearing number | BAM 148 |
| Bore Diameter (mm) | 22,225 |
| Outer Diameter (mm) | 28,575 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,44 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10,1 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



BAM 148 PDF download