- Loyal
- BAM 1418
BAM 1418 Bearing | Loyal
| BAM 1418 interchange IKO BAM 1418 | |
| BAM 1418 cross reference IKO BAM 1418 | |
| BAM 1418 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1418 |
| D | 28,575 mm |
| C | 28,58 mm |
| Fw | 22,225 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,037 Kg |
| Size (mm) | 22.225x28.575x28.58 |
| Width (mm) | 28,58 |
| Bearing number | BAM 1418 |
| Bore Diameter (mm) | 22,225 |
| Outer Diameter (mm) | 28,575 |
| Basic dynamic load rating (C) | 19,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 35,6 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



BAM 1418 PDF download