- Loyal
- BAM 1412
BAM 1412 Bearing | Loyal
| BAM 1412 interchange IKO BAM 1412 | |
| BAM 1412 cross reference IKO BAM 1412 | |
| BAM 1412 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1412 |
| D | 28,575 mm |
| C | 19,05 mm |
| Fw | 22,225 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,026 Kg |
| Size (mm) | 22.225x28.575x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Bearing number | BAM 1412 |
| Bore Diameter (mm) | 22,225 |
| Outer Diameter (mm) | 28,575 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 20,4 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



BAM 1412 PDF download