- Loyal
- BAM 138
BAM 138 Bearing | Loyal
| BAM 138 interchange IKO BAM 138 | |
| BAM 138 cross reference IKO BAM 138 | |
| BAM 138 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 138 |
| D | 26,988 mm |
| C | 12,7 mm |
| Fw | 20,638 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0164 Kg |
| Size (mm) | 20.638x26.988x12.7 |
| Width (mm) | 12,7 |
| Bearing number | BAM 138 |
| Bore Diameter (mm) | 20,638 |
| Outer Diameter (mm) | 26,988 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,17 kN |
| Basic static load rating (C0) | 9,45 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



BAM 138 PDF download