- Loyal
- BAM 1320
BAM 1320 Bearing | Loyal
| BAM 1320 interchange IKO BAM 1320 | |
| BAM 1320 cross reference IKO BAM 1320 | |
| BAM 1320 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1320 |
| D | 26,988 mm |
| C | 31,75 mm |
| Fw | 20,638 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0375 Kg |
| Size (mm) | 20.638x26.988x31.75 |
| Width (mm) | 31,75 |
| Bearing number | BAM 1320 |
| Bore Diameter (mm) | 20,638 |
| Outer Diameter (mm) | 26,988 |
| Basic dynamic load rating (C) | 21,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 38,1 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



BAM 1320 PDF download