- Loyal
- BAM 1316
BAM 1316 Bearing | Loyal
| BAM 1316 interchange IKO BAM 1316 | |
| BAM 1316 cross reference IKO BAM 1316 | |
| BAM 1316 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1316 |
| D | 26,988 mm |
| C | 25,4 mm |
| Fw | 20,638 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0305 Kg |
| Size (mm) | 20.638x26.988x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Bearing number | BAM 1316 |
| Bore Diameter (mm) | 20,638 |
| Outer Diameter (mm) | 26,988 |
| Basic dynamic load rating (C) | 16,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 28,5 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



BAM 1316 PDF download