- Loyal
- BAM 1314
BAM 1314 Bearing | Loyal
| BAM 1314 interchange IKO BAM 1314 | |
| BAM 1314 cross reference IKO BAM 1314 | |
| BAM 1314 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1314 |
| D | 26,988 mm |
| C | 22,22 mm |
| Fw | 20,638 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,027 Kg |
| Size (mm) | 20.638x26.988x22.22 |
| Width (mm) | 22,22 |
| Bearing number | BAM 1314 |
| Bore Diameter (mm) | 20,638 |
| Outer Diameter (mm) | 26,988 |
| Basic dynamic load rating (C) | 14,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 23,8 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



BAM 1314 PDF download