- Loyal
- UCTX12
UCTX12 Bearing | Loyal
| UCTX12 interchange FYH UCTX12 | |
| UCTX12 cross reference FYH UCTX12 | |
| UCTX12 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCTX12 |
| N | 41 mm |
| L | 224 mm |
| d | 60 mm |
| A | 70 mm |
| S | 25,4 mm |
| B | 65,1 mm |
| H | 167 mm |
| N2 | 70 mm |
| A2 | 48 mm |
| N1 | 32 mm |
| L1 | 137 mm |
| H1 | 151 mm |
| H2 | 111 mm |
| A1 | 26 mm |
| L3 | 121 mm |
| L2 | 21 mm |
| Weight | 7,4 Kg |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Product Group | M06110 |
| Bearing number | UCTX12 |
| Manufacturer Name | FYH BEARING UNITS |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Basic static load rating (C0) | 40,1 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 57,2 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



UCTX12 PDF download