- Loyal
- SBB 14
SBB 14 Bearing | Loyal
| SBB 14 interchange IKO SBB 14 | |
| SBB 14 cross reference IKO SBB 14 | |
| SBB 14 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 14 |
| D | 36,512 mm |
| d | 22,225 mm |
| B | 19,43 mm |
| C | 16,66 mm |
| d1 | 25 mm |
| dk | 32 mm |
| Weight | 0,088 Kg |
| ra max. | 0,6 mm |
| rb max. | 0,8 mm |
| Size (mm) | 22.225x36.512x19.43 |
| Width (mm) | 19,43 |
| Bearing number | SBB 14 |
| Bore Diameter (mm) | 22,225 |
| Outer Diameter (mm) | 36,512 |
| Basic dynamic load rating (C) | 52,3 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



SBB 14 PDF download