- Loyal
- SBB 12-2RS
SBB 12-2RS Bearing | Loyal
| SBB 12-2RS interchange IKO SBB 12-2RS | |
| SBB 12-2RS cross reference IKO SBB 12-2RS | |
| SBB 12-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 12-2RS |
| D | 31,75 mm |
| d | 19.05 mm |
| B | 16,66 mm |
| C | 14,27 mm |
| d1 | 21,4 mm |
| dk | 27,5 mm |
| Weight | 0,057 Kg |
| ra max. | 0,6 mm |
| rb max. | 0,8 mm |
| Size (mm) | 19.05x31.75x16.66 |
| Width (mm) | 16,66 |
| Bearing number | SBB 12-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 19.05 |
| Outer Diameter (mm) | 31,75 |
| Basic dynamic load rating (C) | 38,5 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



SBB 12-2RS PDF download