- Loyal
- SBB 12
SBB 12 Bearing | Loyal
| SBB 12 interchange IKO SBB 12 | |
| SBB 12 cross reference IKO SBB 12 | |
| SBB 12 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 12 |
| D | 31,75 mm |
| d | 19.05 mm |
| B | 16,66 mm |
| C | 14,27 mm |
| d1 | 21,4 mm |
| dk | 27,5 mm |
| Weight | 0,057 Kg |
| ra max. | 0,6 mm |
| rb max. | 0,8 mm |
| Size (mm) | 19.05x31.75x16.66 |
| Width (mm) | 16,66 |
| Bearing number | SBB 12 |
| Bore Diameter (mm) | 19.05 |
| Outer Diameter (mm) | 31,75 |
| Basic dynamic load rating (C) | 38,5 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



SBB 12 PDF download