- Loyal
- SBB 10
SBB 10 Bearing | Loyal
| SBB 10 interchange IKO SBB 10 | |
| SBB 10 cross reference IKO SBB 10 | |
| SBB 10 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 10 |
| D | 26,988 mm |
| d | 15,875 mm |
| B | 13,89 mm |
| C | 11,91 mm |
| d1 | 17,9 mm |
| dk | 23 mm |
| Weight | 0,036 Kg |
| ra max. | 0,2 mm |
| rb max. | 0,8 mm |
| Size (mm) | 15.875x26.988x13.89 |
| Width (mm) | 13,89 |
| Bearing number | SBB 10 |
| Bore Diameter (mm) | 15,875 |
| Outer Diameter (mm) | 26,988 |
| Basic dynamic load rating (C) | 26,9 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



SBB 10 PDF download