- Loyal
- UCTX14-44E
UCTX14-44E Bearing | Loyal
| UCTX14-44E interchange FYH UCTX14-44E | |
| UCTX14-44E cross reference FYH UCTX14-44E | |
| UCTX14-44E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCTX14-44E |
| H | 167 mm |
| L | 232 mm |
| d | 69,85 mm |
| S | 33,3 mm |
| A | 70 mm |
| N | 41 mm |
| B | 77,8 mm |
| N1 | 32 mm |
| L1 | 140 mm |
| H2 | 111 mm |
| H1 | 150,8 mm |
| N2 | 70 mm |
| A1 | 27 mm |
| L3 | 121 mm |
| L2 | 21 mm |
| A2 | 48 mm |
| Weight | 7,9 Kg |
| Bearing number | UCTX14-44E |
| Bore Diameter (mm) | 69,85 |
| Basic dynamic load rating (C) | 67,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 48,3 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



UCTX14-44E PDF download