- Loyal
- 160098X/160158XH
160098X/160158XH Bearing | Loyal
| 160098X/160158XH interchange Gamet 160098X/160158XH | |
| 160098X/160158XH cross reference Gamet 160098X/160158XH | |
| 160098X/160158XH Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 160098X/160158XH |
| E | 30,9 mm |
| H | 7 mm |
| R | 2,5 mm |
| L | 9 mm |
| d | 98,425 mm |
| D | 158,75 mm |
| T | 92 mm |
| C | 75,8 mm |
| J | 164,75 mm |
| F | 8,1 mm |
| G | 15,1 mm |
| da | 114 mm |
| Weight | 5,15 Kg |
| Size (mm) | 98.425x158.75x92 |
| Width (mm) | 92 |
| Bearing number | 160098X/160158XH |
| Bore Diameter (mm) | 98,425 |
| Outer Diameter (mm) | 158,75 |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



160098X/160158XH PDF download