- Loyal
- SBB 60
SBB 60 Bearing | Loyal
| SBB 60 interchange IKO SBB 60 | |
| SBB 60 cross reference IKO SBB 60 | |
| SBB 60 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 60 |
| D | 149,225 mm |
| d | 95,25 mm |
| B | 83,34 mm |
| C | 71,42 mm |
| d1 | 108,4 mm |
| dk | 137 mm |
| Weight | 5,87 Kg |
| ra max. | 0,6 mm |
| rb max. | 0,8 mm |
| Size (mm) | 95.25x149.225x83.34 |
| Width (mm) | 83,34 |
| Bearing number | SBB 60 |
| Bore Diameter (mm) | 95,25 |
| Outer Diameter (mm) | 149,225 |
| Basic dynamic load rating (C) | 960 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



SBB 60 PDF download