- Loyal
- SBB 56-2RS
SBB 56-2RS Bearing | Loyal
| SBB 56-2RS interchange IKO SBB 56-2RS | |
| SBB 56-2RS cross reference IKO SBB 56-2RS | |
| SBB 56-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 56-2RS |
| D | 139,7 mm |
| d | 88,9 mm |
| B | 77,77 mm |
| C | 66,68 mm |
| d1 | 101,6 mm |
| dk | 128 mm |
| Weight | 4,83 Kg |
| ra max. | 0,6 mm |
| rb max. | 0,8 mm |
| Size (mm) | 88.9x139.7x77.77 |
| Width (mm) | 77,77 |
| Bearing number | SBB 56-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 88,9 |
| Outer Diameter (mm) | 139,7 |
| Basic dynamic load rating (C) | 837 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



SBB 56-2RS PDF download