- Loyal
- SBB 56
SBB 56 Bearing | Loyal
| SBB 56 interchange IKO SBB 56 | |
| SBB 56 cross reference IKO SBB 56 | |
| SBB 56 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 56 |
| D | 139,7 mm |
| d | 88,9 mm |
| B | 77,77 mm |
| C | 66,68 mm |
| d1 | 101,6 mm |
| dk | 128 mm |
| Weight | 4,83 Kg |
| ra max. | 0,6 mm |
| rb max. | 0,8 mm |
| Size (mm) | 88.9x139.7x77.77 |
| Width (mm) | 77,77 |
| Bearing number | SBB 56 |
| Bore Diameter (mm) | 88,9 |
| Outer Diameter (mm) | 139,7 |
| Basic dynamic load rating (C) | 837 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



SBB 56 PDF download