- Loyal
- SBB 52-2RS
SBB 52-2RS Bearing | Loyal
| SBB 52-2RS interchange IKO SBB 52-2RS | |
| SBB 52-2RS cross reference IKO SBB 52-2RS | |
| SBB 52-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 52-2RS |
| D | 130,175 mm |
| d | 82,55 mm |
| B | 72,24 mm |
| C | 61,9 mm |
| d1 | 94,1 mm |
| dk | 119 mm |
| Weight | 3,92 Kg |
| ra max. | 0,6 mm |
| rb max. | 0,8 mm |
| Size (mm) | 82.55x130.175x72.24 |
| Width (mm) | 72,24 |
| Bearing number | SBB 52-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 82,55 |
| Outer Diameter (mm) | 130,175 |
| Basic dynamic load rating (C) | 722 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



SBB 52-2RS PDF download