- Loyal
- SBB 40
SBB 40 Bearing | Loyal
| SBB 40 interchange IKO SBB 40 | |
| SBB 40 cross reference IKO SBB 40 | |
| SBB 40 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 40 |
| D | 100,012 mm |
| d | 63,5 mm |
| B | 55,55 mm |
| C | 47,62 mm |
| d1 | 72 mm |
| dk | 91 mm |
| Weight | 1,85 Kg |
| ra max. | 0,6 mm |
| rb max. | 0,8 mm |
| Size (mm) | 63.5x100.012x55.55 |
| Width (mm) | 55,55 |
| Bearing number | SBB 40 |
| Bore Diameter (mm) | 63,5 |
| Outer Diameter (mm) | 100,012 |
| Basic dynamic load rating (C) | 425 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



SBB 40 PDF download