- Loyal
- SBB 28-2RS
SBB 28-2RS Bearing | Loyal
| SBB 28-2RS interchange IKO SBB 28-2RS | |
| SBB 28-2RS cross reference IKO SBB 28-2RS | |
| SBB 28-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 28-2RS |
| D | 71,438 mm |
| d | 44,45 mm |
| B | 38,89 mm |
| C | 33,32 mm |
| d1 | 50,4 mm |
| dk | 64 mm |
| Weight | 0,649 Kg |
| ra max. | 0,6 mm |
| rb max. | 0,8 mm |
| Size (mm) | 44.45x71.438x38.89 |
| Width (mm) | 38,89 |
| Bearing number | SBB 28-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 44,45 |
| Outer Diameter (mm) | 71,438 |
| Basic dynamic load rating (C) | 209 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



SBB 28-2RS PDF download