- Loyal
- SBB 24
SBB 24 Bearing | Loyal
| SBB 24 interchange IKO SBB 24 | |
| SBB 24 cross reference IKO SBB 24 | |
| SBB 24 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 24 |
| D | 61,912 mm |
| d | 38,1 mm |
| B | 33,32 mm |
| C | 28,58 mm |
| d1 | 43,3 mm |
| dk | 55 mm |
| Weight | 0,424 Kg |
| ra max. | 0,6 mm |
| rb max. | 0,8 mm |
| Size (mm) | 38.1x61.912x33.32 |
| Width (mm) | 33,32 |
| Bearing number | SBB 24 |
| Bore Diameter (mm) | 38,1 |
| Outer Diameter (mm) | 61,912 |
| Basic dynamic load rating (C) | 154 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



SBB 24 PDF download