- Loyal
- SBB 20-2RS
SBB 20-2RS Bearing | Loyal
| SBB 20-2RS interchange IKO SBB 20-2RS | |
| SBB 20-2RS cross reference IKO SBB 20-2RS | |
| SBB 20-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 20-2RS |
| D | 50,8 mm |
| d | 31.75 mm |
| B | 27,76 mm |
| C | 23,8 mm |
| d1 | 35,1 mm |
| dk | 45 mm |
| Weight | 0,234 Kg |
| ra max. | 0,6 mm |
| rb max. | 0,8 mm |
| Size (mm) | 31.75x50.8x27.76 |
| Width (mm) | 27,76 |
| Bearing number | SBB 20-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 31.75 |
| Outer Diameter (mm) | 50,8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 105 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



SBB 20-2RS PDF download