- Loyal
- CRBS 1208 A UU
CRBS 1208 A UU Bearing | Loyal
| CRBS 1208 A UU interchange IKO CRBS 1208 A UU | |
| CRBS 1208 A UU cross reference IKO CRBS 1208 A UU | |
| CRBS 1208 A UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 1208 A UU |
| D | 136 mm |
| d | 120 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 131 mm |
| da | 124 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,184 Kg |
| Size (mm) | 120x136x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 1208 A UU |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 136 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,07 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



CRBS 1208 A UU PDF download