- Loyal
- CRBS 1208
CRBS 1208 Bearing | Loyal
| CRBS 1208 interchange IKO CRBS 1208 | |
| CRBS 1208 cross reference IKO CRBS 1208 | |
| CRBS 1208 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 1208 |
| D | 136 mm |
| d | 120 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 131 mm |
| da | 124 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,184 Kg |
| Size (mm) | 120x136x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 1208 |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 136 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,53 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



CRBS 1208 PDF download