- Loyal
- CRBS 1108
CRBS 1108 Bearing | Loyal
| CRBS 1108 interchange IKO CRBS 1108 | |
| CRBS 1108 cross reference IKO CRBS 1108 | |
| CRBS 1108 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 1108 |
| D | 126 mm |
| d | 110 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 121 mm |
| da | 114 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,163 Kg |
| Size (mm) | 110x126x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 1108 |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 126 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,16 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



CRBS 1108 PDF download