- Loyal
- CRBS 1008 V UU
CRBS 1008 V UU Bearing | Loyal
| CRBS 1008 V UU interchange IKO CRBS 1008 V UU | |
| CRBS 1008 V UU cross reference IKO CRBS 1008 V UU | |
| CRBS 1008 V UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 1008 V UU |
| D | 116 mm |
| d | 100 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 111 mm |
| da | 104 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,152 Kg |
| Size (mm) | 100x116x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 1008 V UU |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Outer Diameter (mm) | 116 |
| Basic dynamic load rating (C) | 9,85 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



CRBS 1008 V UU PDF download