- Loyal
- 51172
51172 Bearing | Loyal
| 51172 interchange PSL 51172 | |
| 51172 cross reference PSL 51172 | |
| 51172 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 51172 |
| D | 440 mm |
| d | 360 mm |
| H | 65 mm |
| d1 | 436 mm |
| D1 | 364 mm |
| r min. | 2 mm |
| Weight | 21,8 Kg |
| Da max. | 392 mm |
| ra max. | 2 mm |
| da min. | 408 mm |
| Size (mm) | 360x440x65 |
| Width (mm) | 65 |
| Bearing number | 51172 |
| Bore Diameter (mm) | 360 |
| Outer Diameter (mm) | 440 |
| (Grease) Lubrication Speed | 560 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 430 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1885 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



51172 PDF download