- Loyal
- BAM 128
BAM 128 Bearing | Loyal
| BAM 128 interchange IKO BAM 128 | |
| BAM 128 cross reference IKO BAM 128 | |
| BAM 128 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 128 |
| D | 25,4 mm |
| C | 12,7 mm |
| Fw | 19,05 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0152 Kg |
| Size (mm) | 19.05x25.4x12.7 |
| Width (mm) | 12,7 |
| Bearing number | BAM 128 |
| Bore Diameter (mm) | 19,05 |
| Outer Diameter (mm) | 25,4 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,91 kN |
| Basic static load rating (C0) | 8,78 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



BAM 128 PDF download